
Органите на МВР имат право да извършват обиск на граждани (личен обиск) само в изрично предвидени в закона случаи. Обискът като термин е дефиниран в ЗМВР като ,,специфичен контрол“.
Според Закона за Министерство на вътрешните работи, органите на МВР могат да извършват личен обиск в следните случаи:
- когато лицето е задържано от органите на МВР (задържането на едно лице от органите на МВР също следва да става само в изрично предвидени от посочения закон случаи);
- когато за лицето съществуват данни, че носи опасни или забранени за притежаване предмети;
- когато лицето е заварено на място, където е извършено престъпление или нарушение на обществения ред, когато има достатъчно данни, че у него се намират вещи, които са свързани с престъплението или нарушението;
- когато за лицето има сигнал в ШИС за извършване на специфичен контрол.
По изключение човек се обискира без предварително разрешение в горепосочените случаи по ЗМВР, а според разпоредбите на НПК личният обиск е недопустим без разрешение на съдия.
ВАЖНО! Обиск може да бъде извършен само от служител, който принадлежи към пола на обискирания. Задължение на органа, който извършва обиска е да го извърши по начин, който не уронва честта и достойнството на гражданите.
При извършването на обиск задължително полицейският орган съставя протокол, който се подписва от служителя, от един свидетел и от съответното лице, на което се предоставя екземпляр от него (обискирания).
Докато не намерят у вас забранени от закона вещи или вещества вие сте свободни граждани и имате право да разговаряте с ваш близък или адвокат, който да ви посъветва как да постъпите в конкретната ситуация.
адв. Георги Христов е завършил специалност ,,Право“ в Софийски университет ,,Св. Климент Охридски“. Сертифициран медиатор. Има богат опит и специализира в областта на търговското, гражданското и административното право. За връзка: