При развод по взаимно съгласие и двамата съпрузи са съгласни да прекратят съществуващия помежду им брак.
За да се прекрати брак, дори и по взаимно съгласие трябва се подаде молба до съда с искане за развод по взаимно съгласие от двамата съпрузи. Молбата трябва да съдържа сериозно и непоколебимо взаимно съгласие на съпрузите за развод. В този случай съдът допуска развода, без да издирва мотивите на съпрузите за прекратяване на брака.
Особености в това производство може да възникнат, когато има ненавършили пълнолети деца. В този случай съпрузите представят споразумение относно местоживеенето на децата, упражняването на родителските права, личните отношения и издръжката на децата, както и относно ползването на семейното жилище, издръжката между съпрузите и фамилното име. Те могат да се споразумеят и по други последици на развода. Това писмено споразумение по смисъла на чл. 51 СК е един от най-важните документи, за да може да започне производство по развод по взаимно съгласие пред съответния районен съд
При развод по взаимно сългасие страните трябва да присъстват задължително в първото по делото заседание.
Когато един от съпрузите иска да се разведе, а другият не му дава развод, съпругът, който иска прекратяването на брака може да предяви искова молба за развод по исков ред, като в случая компетентен да разгледа делото е районен съд по постоянен адрес на ответника. За развод по исков ред виж тук.
Ако имате нужда от консултация или съдействие за защита на правата Ви се свържете с нас във формата за контакти или на посочените телефонни номера.
адв. Георги Христов е завършил специалност ,,Право“ в Софийски университет ,,Св. Климент Охридски“. Сертифициран медиатор. Има богат опит и специализира в областта на търговското, гражданското и административното право. За връзка: